Όσα έχτισε σε 38 λεπτά, παρ’ ολίγο να τα γκρεμίσει στο τελευταίο δίλεπτο. Η Δόξα έπαιξε με την… φωτιά, ωστόσο κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο σε αγώνα πρωταθλήματος, χάρη σε τρίποντο του Σκλάβου 1” πριν το τέλος. Η εξέλιξη αυτή βοήθησε την ομάδα της Λευκάδας να ρεφάρει την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τον Αρκαδικό, επομένως αναμένεται να πάει με άλλον αέρα στο ματς της 3ης αγωνιστικής με αντίπαλο το Παγκράτι.
Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ (10-10 στο 5′ και 16-16 στο 8′ και 18-18 στο 10′), ενώ και οι δύο σκόραραν μέσα από την ρακέτα, αφού στα τρίποντα είχαν 0/2 και 0/7 αντίστοιχα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Δόξα βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Χίμπερτ και Καραδολάμη (9 και 10 πόντοι αντίστοιχα στο πρώτο ημίχρονο), ενώ αμυντικά βρήκε τρόπο να ανακόψει τους παίκτες του Ηρακλή και έτσι με επιμέρους σκορ 15-23 βρέθηκε να κερδίζει στο 20′ με 33-41.

iban1
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Δόξα είχε το ελεύθερο σουτ από την περιφέρεια (4/8 τρίποντα), γεγονός που της επέτρεψε να διατηρεί διαφορές μεταξύ 8 και 10 πόντων (48-58 στο 28′ και 51-61 στο 30′). Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους για την ανατροπή και πλησίασαν στους 2 πόντους (64-66) στο 35′. Από εκεί και μετά, οι κακές επιλογές στην επίθεση της Δόξας και τα ριμπάουντ των γηπεδούχων που τους έδιναν δεύτερες επιθέσεις, έφεραν το 72-73 στο 39′ που έγινε 74-73 αμέσως μετά. Στα 19” η Δόξα πήρε κεφάλι (74-75) χάρη σε δίποντο του Συμεωνίδη, ωστόσο στα 12” ο Καραγκιολίδης που έμεινε αμαρκάριστος με τρίποντο σημείωσε το 77-75. Στην τελευταία φάση ο Μουρατίδης πάσαρε στον Αποστολίδη, αυτός επιχείρησε κατά μέτωπο επίθεση και έβγαλε την μπάλα στην αριστερή γωνία που περίμενε ο Σκλάβος. Ο αρχηγός της Δόξας με τρίποντο στο 1” διαμόρφωσε το 77-78 που ήταν και το τελικό σκορ. Η Δόξα έχασε και σε αυτό το ματς την μάχη των ριμπάουντ (42-29), παρ’ όλα αυτά δεν το “πλήρωσε”. Ο πρώτος σκόρερ Σκλάβος ολοκλήρωσε το ματς με 3/4 δίποντα και 4/8 τρίποντα.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 15-23, 18-20, 26-17
Διαιτητές: Τζαφλέρης-Ξενικάκης-Νικολούλης
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κυρούδης): Σταματογιάννης, Ταραμάς, Μιχάλογλου 15 (1), Ονάσογλου 5 (1), Χρυσόπουλος 21 (1), Αράπης 2, Καραγκιολίδης 6 (2), Κοθράς 9, Αποστολίδης, Δέσπος 19.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 8 (1), Μάρτζος 2, Χίμπερτ 9 (1), Μουρατίδης 6, Αποστολίδης 12 (1), Καραδολάμης 15 (3), Συμεωνίδης 4, Αναγνωστόπουλος 4, Σκλάβος 18 (4), Γαρμπής, Μπέσκας, Αργυρός.