Το πάθημα του Κυπέλλου έγινε μάθημα στην Δόξα, η οποία αυτή τη φορά είχε τις λύσεις απέναντι στην πίεση και το τρέξιμο των παικτών του Παγκρατίου. Η ομάδα της Λευκάδας δεν έπεσε στην παγίδα που στήνει σε κάθε ματς ο Ντίνος Καλαμπάκος και οι παίκτες του και με πολύ καλή απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο πήγε το ματς εκεί που ήθελε. Ο ρυθμός του αγώνα εξαιτίας του τρόπου παιχνιδιού των φιλοξενούμενων, εξουθένωσε τους γηπεδούχους, που στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου τα… χρειάστηκαν. Ωστόσο το παιχνίδι της Δόξας ήταν τέτοιο που δεν άφησε το Παγκράτι να πάρει το ματς στα χέρια του. Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 93-84 που έστειλε την Δόξα στους 5 βαθμούς (2 νίκες, 1 ήττα), μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής.
Με 8 πόντους από τον Αναγνωστόπουλο, η Δόξα βρέθηκε στο 5′ να προηγείται με 13-12. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά οι γηπεδούχοι χτύπησαν το Παγκράτι με το ίδιο όπλο (γρήγορο παιχνίδι), που τους απέφερε ένα σερί 15-0 (28-12 στο 9.05”). Οι φιλοξενούμενοι που σε αυτό το δεκάλεπτο έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, το μόνο που κατάφεραν ήταν μειώσουν σε 31-16 στο 10′.

doxa-pag2

Στην δεύτερη περίοδο η Δόξα δεν ήταν το ίδιο καλή επιθετικά, ενώ οι φιλοξενούμενοι που ισορρόπησαν κάπως το ματς, μετά το 16′ (44-29) έριξαν την διαφορά από τους 15 στους 10 πόντους (46-36 στο 18′ και 50-40 στο 20′). Στην τρίτη περίοδο η Δόξα διατήρησε διαφορές μεταξύ 10 και 13 πόντων (63-50 και 69-56 με καλάθια του Σκλάβου), ωστόσο μετά το 28′ οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πλησιάζουν (72-66 στο 30′). Οι δύο βολές του Κοβάσεβιτς στο 31.30” διαμόρφωσαν το 72-72, από εκεί και πέρα όμως η Δόξα πήρε το προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε, παρά την πίεση των φιλοξενούμενων σε όλο το γήπεδο. Το 85-81 στο 37.20” έγινε 89-81 από τον Αποστολίδη στο 1.49”, ενώ το δίποντο του Καραδολάμη στα 58” (91-82) “σκότωσε” ουσιαστικά τις όποιες ελπίδες είχαν απομείνει στο Παγκράτι για την ανατροπή.

Το τελικό 91-84 έφερε την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη της Δόξας, η οποία προκάλεσε χαμόγελα τόσο για την αγωνιστική άνοδο του Χίμπερτ (17π. με 7/11 διπ. και 6ρ.), όσο και για την παρουσία του πολύπειρου Αναγνωστόπουλου (14π.) που ξεπέρασε πλήρως τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε στους δύο πρώτους αγώνες. Ο Γιώργος Αποστολίδης με τους 22π. και τα 14ριμπ. ήταν και σε αυτό το ματς ο ενορχηστρωτής, ενώ ο αρχηγός Βαγγέλης Σκλάβος (19π.) πρόσθεσε μία ακόμα μεστή εμφάνισή με την φανέλα της Δόξας.
Τα δεκάλεπτα: 31-16, 50-40, 72-66, 93-84
Διαιτητές: Διαμαντής – Κωνσταντινόπουλος – Δημόπουλος
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 13 (2/8 τριπ. – 9 ασίστ), Μάρτζος, Χίμπερτ 17 (7/11 διπ. – 1/3 τριπ. – 6 ριμπ.), Μουρατίδης, Αποστολίδης 22 (3/5 τριπ. – 14 ριμπ. – 7 ασίστ), Καραδολάμης 6, Συμεωνίδης 2, Αναγνωστόπουλος 14 (8 ριμπ.), Σκλάβος 19 (2/6 τριπ.), Γαρμπής, Μπέσκας, Αργυρός.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 3 (5 ασίστ), Κοβάσεβιτς 13 (3/7 τριπ), Δέδες 17 (3/3 διπ. – 3/5 τριπ.), Παππάς 2 (6 ασίστ), Ψαρόπουλος 10, Ράπτης 14 (5 ριμπ.), Παπαντωνάκος 16 (1/5 τριπ.), Κουτρούλιας 7 (1/8 διπ. – 1/2 τριπ., 7 ριμπ.), Ντιαλλό 2, Χατζηνικόλας, Φωτεινάκης.