ΑΠΟΛΛΩΝ ΝΛ – ΠΑΛΙΑΜΠΕΛΑ = 4-1
Τέσσερα γκολ και δύο δοκάρια περιελάμβανε το μενού για τον Απόλλωνα Ν. Λευκάδας (Α.Ο.Σύβρου/Δόξα Βασιλικής), που ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Παλιαμπέλων με πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι που ήθελαν πάση θυσία την νίκη για να “ξεκολλήσουν” από τους 8 βαθμούς, πέτυχαν τον στόχο τους και παράλληλα δεν επέτρεψαν στην φιλοξενούμενη ομάδα να ξεφύγει από την προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Στο 30′ οι γηπεδούχοι είδαν την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από φάουλ του Μεϊντάνη, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, στο 38′, ο Σταύρου έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τον Απόλλωνα, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που προήλθε από χέρι αμυντικού. Το 2-0 σημειώθηκε στο 52′ με πλασέ του Μεϊντάνη, ενώ στο 58′ τα Παλιάμπελα μείωσαν σε 2-1 με κοντινό σουτ. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, έτσι στο 62′ ο Κούρτης με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 3-1. Στο 80′ ο Χότζα “σημάδεψε” το δοκάρι των Παλιαμπέλων και στο 84′ ο Σταύρου με πλασέ σημείωσε το τελικό 4-1.
Το ματς ξεκίνησε με ολιγόλεπτη καθυστέρηση, αφού κάποιοι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας προσήλθαν μετά την προκαθορισμένη ώρα έναρξης του ματς στο γήπεδο Σύβρου. Η αποστολή των Παλιαμπέλων αποτελούνταν από τους 11 παίκτες που ξεκίνησαν, ενώ ο πάγκος τους έμεινε κενός, καθώς στο γήπεδο δεν βρέθηκε ούτε προπονητής, αλλά ούτε και αναπληρωματικοί παίκτες.
Διαιτητικό τρίο: Π. Φραγκούλης, Τζίμας, Λαζάρου
ΑΠΟΛΛΩΝ ΝΛ (Π. Μεϊντάνης): Π. Προκόπης, Σολδάτος (81′ Α. Προκόπης), Αντύπας, Πολίτης, Παπαδήμας, Κούρτης, Σκληρός (68′ Καλδάνης), Μεϊντάνης, Φατούρος, Χότζα, Σταύρου.