ΔΟΞΑ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ = 83-71

“Στο πρώτο 20λεπτο, στο κομμάτι της άμυνας ήμασταν παιδική χαρά” τόνισε μετά το ματς ο προπονητής της Βέροιας, Δημήτρης Γκίμας. Κάποιος που θα “διαβάσει” το 40λεπτο από την οπτική γωνία που το είδε ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, θα έχει ανακαλύψει την… μισή αλήθεια για το ματς που έγινε στο Κλειστό Γυμναστήριο Λευκάδας. Η άλλη μισή κρύβεται στην αλλαγή… ρότας από πλευράς Γιώργου Ζαφειρούδη, στην “μεταμόρφωση” της Δόξας που διαπιστώθηκε τόσο δια γυμνού οφθαλμού, όσο και στην στατιστική απεικόνιση της αναμέτρησης. Το ροτέισον που επιχείρησε ο κόουτς Ζαφειρούδης αυτή την φορά άνοιξε πιο πολύ, ενώ έγινε με τρόπο που επέτρεψε στους παίκτες να “ζεσταθούν” και να προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες στην συνολική δουλειά εντός παρκέ. Αυτό το στοιχείο, σε συνδυασμό με την καταλυτική για την εξέλιξη του ματς δεύτερη περίοδος (επιμέρους σκορ 24-11), έδωσαν στην Δόξα την νίκη, που όχι μόνο φάνηκε, αλλά και ήταν η πιο εύκολη από τις τέσσερις των έξι πρώτων αγωνιστικών.
Η Δόξα ξεκίνησε καλά, προηγήθηκε 7-2 και 9-4, ωστόσο στο 5′ βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ (11-12). Ο Φίλιππος στην συνέχεια βελτιώθηκε και στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε μπροστά με σκορ 21-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η συνεισφορά των Καραδολάμη και Μουρατίδη που ήρθαν από τον πάγκο ήταν σημαντική τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση με τον πρώτο να σημειώνει 8 πόντους και τον δεύτερο 6. Γρήγορα το 21-25 έγινε 30-29, ενώ στο 20′ η Δόξα βρέθηκε στο +9 (45-36).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος έβαλε την μπάλα μέσα στην ρακέτα της Δόξας, αφού δεν έβρισκε το περιφερειακό σουτ εξαιτίας της άμυνας των γηπεδούχων, ωστόσο δεν κέρδισε σχεδόν τίποτα αφού ο Αναγνωστόπουλος (μεταξύ 20′ και 27′ πέτυχε 8 πόντους) και εν συνεχεία οι Μάρτζος και Αποστολίδης βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι και έστειλαν την διαφορά στο +14 (67-53 στο 30′). Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα και κύλησε με διαφορές που κυμάνθηκαν από τους 9 έως και τους 15 πόντους (81-66). Το τελικό 83-71 έδωσε στην Δόξα το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν, το κυριότερο όμως την στέλνει με άλλη σκέψη στο Λαύριο. Πρώτος σκόρερ από πλευράς Δόξας αναδείχτηκε ο πολύπειρος Γιώργος Αναγνωστόπουλος, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους σε 18 λεπτά συμμετοχής (8/10 δίπ., 2/2 β., 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο).
Δεκάλεπτα: 21-25, 45-36. 67-53, 83-71
Διαιτητές: Κ. Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Τζίμα.
ΔΟΞΑ (Γ. Ζαφειρούδης): Αποστολίδης 9, Γεωργάκης, Γαρμπής 2, Σκλάβος 9 (1), Αναγνωστόπουλος 18 (8/10 δίπ.), Συμεωνίδης 6, Καραδολάμης 11 (3), Αργυρός, Χίμπερτ, Μουρατίδης 8 (1), Μάρτζος 7 (1), Κυριακόπουλος 13 (1).
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ. (Δ. Γκίμας): Πεταλωτής, Μαρτίνς 4, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 17 (3), Δεληγιώργης 2, Πλιούκας 8 (2), Γκιουλέκας 17 , Κασαμπαλής 13, Τριχόπουλος 2, Χατζημασούρας, Λευκαδίτης 12 (1).