ΣΕΡΡΕΣ – ΝΙΚΗ = 48-72

Ένα ακόμη πάρτυ έστησε η Νίκη, που ήταν το 17ο από την αρχή της σεζόν. Με οδηγό την αρχηγό της Δήμητρα Κρητικού που πέτυχε 18 πόντους (όλους με τρίποντα!), η ομάδα της Λευκάδας πέρασε και από τις Σέρρες και έδειξε ότι τίποτα δεν μπορεί να την σταματήσει στον δρόμο που έχει χαράξει προς την Α1.
Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα άφησαν την γηπεδούχο ομάδα να κάνει το παιχνίδι της στο πρώτο δεκάλεπτο (έληξε με σκορ 13-7), στην συνέχεια όμως δίνοντας τον ρυθμό που ήθελαν στο ματς, με επιμέρους σκορ 3-16 προηγήθηκαν στο 14.30” με 16-23. Οι Σέρρες βρήκαν το σθένος να επιστρέψουν (26-26), ενώ η Νίκη πήγε στα αποδυτήρια με το ισχνό προβάδισμα των δύο πόντων (28-30 στο 20′).
Τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου που ήταν απόρροια του άγχους αλλά και της κούρασης των αθλητριών, εξαλείφτηκαν στο δεύτερο 20λεπτο, εκεί όπου η άμυνα της Νίκης λειτούργησε πολύ καλά απέναντι στα ατού της αντιπάλου ομάδας. Μετά το 25′ (33-35), η Νίκη άρχισε να “χτίζει” μια ικανοποιητική διαφορά, η οποία στο 30′ έφτασε στους 13 πόντους (38-51). Με σερί 0-8 στα 2.30” της τέταρτης περιόδου, η Νίκη πήγε την υπέρ της διαφορά στο +21 (38-59 στο 32.30”), η οποία με συντήρηση στα υπόλοιπα λεπτά έκλεισε στο +24 (48-72).
Ο Νίκος Δουβίτσας που είδε την ομάδα να πετυχαίνει 14 τρίποντα στην διάρκεια του αγώνα, μετά το ματς δήλωσε ικανοποιημένος για την απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου, στάθηκε όμως στα σημάδια κούρασης που εμφάνισαν αθλήτριες του και επισήμανε ότι απαιτείται πλέον τέτοια διαχείριση ώστε στα επόμενα ματς να υπάρχει περισσότερη φρεσκάδα.
Διαιτητές: Πετανίδου – Τριανταφυλλίδης
Δεκάλεπτα: 13-7, 28-30 (ημ.), 38-51, 48-72
Α.Ο.ΣΕΡΡΩΝ (Κηρύκος): Μαραγκού 8 (1), Μπακιρτζίδου 8, Τζιαμπάζη 6 (1), Χωλοπούλου Ν. 8 (1), Πρόικου 10 (1), Γκλεζάκη 6, Στεφανίδου, Τόγα.
ΝΙΚΗ (Δουβίτσας – Βαφιάς): Χαιριστανίδου 9, Τζίμπο 9 (3), Κανταρά 13 (2), Μπαλλά 4, Κρητικού 18 (6), Ψυχογυιού 7 (1), Λογοθέτη 3 (1), Σταματέλου 2, Μοσχοπούλου 7 (1), Μπάρκα, Αργυρού, Ανυφαντή.