ΟΔΥΣΣΕΑΣ – ΚΑΝΑΛΑΚΙ = 0-1

Γράφει ο Γιώργος Δευτεραίος

Ξέρεις από λάσπη; Σε αυτό το ερώτημα κλήθηκαν να απαντήσουν όσοι παίκτες μπήκαν στο “χωράφι” του Νυδρίου για το ματς ανάμεσα στον Οδυσσέα και τον Αχέροντα Καναλακίου. Το 0-1 δείχνει ότι οι μόνοι που διέθεταν “λασποτήρες” ήταν αυτοί της φιλοξενούμενης ομάδας. Με αυτό το σκορ ο Οδυσσέας έχασε έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να βρεθεί στην πεντάδα, ωστόσο το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο μπροστά, οπότε οι παίκτες της ομάδας του Νυδρίου θα έχουν πολλές ευκαιρίες ακόμη για να αλλάξουν τα δεδομένα που διαμορφώθηκαν έπειτα από τα σαββατιάτικα ματς. Ο Αχέρων από την πλευρά του που έχει βλέψεις για πολύ ψηλά, πήρε ένα σημαντικό “τρίποντο” που του επιτρέπει να ελπίζει σε ακόμη καλύτερη συνέχεια. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν δύο πολύ καλές φάσεις που πήγαν χαμένες, ενώ οι γηπεδούχοι όσο κι αν ήθελαν, δεν κατόρθωσαν να βάλουν την μπάλα με αξιώσεις στην περιοχή της φιλοξενούμενης ομάδας. Το 0-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο, “έσπασε” στο 53′. Έπειτα από κόρνερ, η μπάλα “κόλλησε” στην περιοχή του Σ. Κυριακίδη και ο Ελέζι που έγινε κάτοχός της πέτυχε το 0-1 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ. Στην συνέχεια ο Οδυσσέας κυνήγησε την ισοφάριση, με τις “στημένες” μπάλες όμως και τα γεμίσματα που έγιναν δεν κατάφερε να βρεθεί “φάτσα” με την εστία που θα έδινε ελπίδες στους γηπεδούχους για μια αλλιώτικη εξέλιξη στην αναμέτρηση.

ΟΔΥΣΣΕΑΣ (Χ. Βάννας): Σ. Κυριακίδης, Β. Κυριακίδης, Γεωργάκης, Πολίτης (34′ λ.τ. Μουρεχίδης), Αργυρός, Καλογέρης, Ζουριδάκης (79′ Βάννας), Θεράπος, Θειακός, Σταύρου, Καρτάνος (71′ Νικολάου).

*** Στην φωτογραφία φαίνεται η εικόνα του αγωνιστικού χώρου την ώρα διεξαγωγής του ματς