ΕΘΝΙΚΟΣ – ΔΟΞΑ = 72-83
“Ζωντανή” στο κυνήγι του στόχου της παραμένει η Δόξα μετά το σημαντικό εκτός έδρας “δίποντο” στην έδρα του Εθνικού. Η νίκη αυτή που ήταν η δεύτερη φετινή μακριά από την Λευκάδα, πέρα από τα κέρδη στον βαθμολογικό πίνακα, δίνει μεγάλη ψυχολογική ώθηση ενόψει της συνέχειας και παράλληλα αποτελεί ένα καλό τονωτικό για την αυτοπεποίθηση των παικτών, που την χρειάζονταν πολύ μετά την ήττα από την Καβάλα. Η Δόξα που έδειξε να συνέρχεται ύστερα από την πολυήμερη απραξία από επίσημα ματς, παρουσιάστηκε καλή στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης μέσα σε μια δύσκολη έδρα και έδειξε δείγμα των μεγάλων δυνατοτήτων της.
Το πλάνο που σχεδίασε ο Βαγγέλης Ζιάγκος για το ματς, εφαρμόστηκε σε μεγάλο βαθμό. Αμυντικά, η Δόξα έδωσε ιδιαίτερη βάση στους Γκιζόγιαννη και Μαχαίρα, από την παρουσία των οποίων εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι του Εθνικού, ενώ επιθετικά λειτούργησε με αξιοθαύμαστη ωριμότητα, γεγονός που της επέτρεψε την εύρεση λύσεων σε όλες τις δύσκολες καταστάσεις που της έβαλε η ομάδα του Πειραιά.
Η Δόξα με υψηλά ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 4-7 και 6-11 (5′), βρέθηκε προς στιγμήν πίσω στο σκορ (16-15 στο 8′) και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (16-22 στο 10′). Με την άμυνά της να απενεργοποιεί τα ατού του αντιπάλου, η διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγε στο +9, στο +11, ενώ με την λήξη του ημιχρόνου, η Δόξα ήταν μπροστά με 10 πόντους (30-40 στο 20′).
Στην τρίτη περίοδο η διαφορά μειώθηκε στους 5 πόντους, η αντίδραση της Δόξας όμως ήταν άμεση, γεγονός που οδήγησε στο 43-54 στο 27′ που έγινε 50-61 στο 30′. Η προσπάθεια του Εθνικού για την τελική αντεπίθεση, δεν άλλαξε κατά πολύ την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί από τα τέλη της τρίτης περιόδου, έτσι το 61-69 στο 36′ έγινε 66-81 στο 39′. Το γλίστρημα του παίκτη του Εθνικού Ψηλέα στο λεπτό εκείνο εξαιτίας νερών που είχαν πέσει στο παρκέ, προκάλεσε δεκάλεπτη διακοπή στο ματς, η συνέχεια του οποίου δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει την διαμορφωθείσα κατάσταση.
Κορυφαίος για την Δόξα ήταν ο Πάρης Μάρτζος (5/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 19 πόντους), ενώ ο Αλέξης Κυρίτσης φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 25 πόντους, κάτι που φανερώνει ότι μέρα με την μέρα ξαναβρίσκει τον εαυτό του. Αποστολίδης και Αναγνωστόπουλος συνέβαλαν με τον δικό τους τρόπο (15 και 10 πόντους αντίστοιχα), σε μια νίκη που αφιερώθηκε στον άτυχο Μπάμπη Μουρατίδη, ο οποίος βρίσκεται εκτός παρκέ εξαιτίας τραυματισμού.
Δεκάλεπτα: 16-22, 30-40, 50-61, 72-83
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Γερακίνης-Δημόπουλος
ΕΘΝΙΚΟΣ (Γούναρης): Παπαδιονυσίου 4, Μούκας 9 (3), Καρυπίδης, Κουκάς 11 (1), Τζιάλλας 2, Τσιότρας 11 (1), Δεμερτζής 7, Γκιζόγιαννης 8, Μαχαίρας 7, Βαβάτσικος, Αναγνωστόπουλος, Ψυλέας 12 (1).
ΔΟΞΑ (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 4, Μάρτζος 19 (3), Χίμπερτ, Αποστολίδης 15 (3),  Κυρίτσης 25 (1), Καραδολάμης 2, Συμεωνίδης 6, Αναγνωστόπουλος 10, Σκλάβος 2, Γαρμπής, Μπέσκας, Αργυρός.