ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ = 94-87

Με διαφορετικούς πρωταγωνιστές σε κάθε δεκάλεπτο, η Δόξα έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα και απέφυγε την… ροπαλιά από τον Ηρακλή που με τους Χρυσόπουλο και Δέσπο να πραγματοποιούν μεγάλο ματς προσπάθησε με κάθε τρόπο να κάνει την… κλοπή. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν πήραν στα σοβαρά τον αντίπαλό τους, ωστόσο με βελτίωση της απόδοσής τους στα κρίσιμα σημεία δεν επέτρεψαν να χαθεί μέσα από τα χέρια τους ένα ακόμη ματς.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής έκανε το παιχνίδι του, ενώ με υψηλά ποσοστά ευστοχίας και κυριαρχία στα ριμπάουντ (2-8) διατήρησε από την αρχή το προβάδισμα (6-13 στο 3′) έως και το 10′ (20-27). Η Δόξα που βρέθηκε και στο -10, πήρε πολλά στο διάστημα αυτό από τον Κυρίτση (12π.), ο οποίος με εξαίρεση τον Κυριακόπουλο στο δημιουργικό κομμάτι, δεν βρήκε άξιους συμπαραστάτες στο έργο του.
Το κενό από την παραμονή του Αλέξη Κυρίτση στον πάγκο σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο (εξαιτίας τραυματισμού), άφησε… χώρο δράσης στους Αναγνωστόπουλο και Καραδολάμη, οι οποίοι με 7 πόντους ο καθένας μεταξύ 10′ και 20′, δημιούργησαν το 22-14 της δεύτερης περιόδου που έφερε το 42-41 στο 20′. Οι φιλοξενούμενοι με τον Χρυσόπουλο να προκαλεί ποικίλα προβλήματα στην Δόξα, ναι μεν είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (9-21 στο α’ ημίχρονο), τα λάθη τους όμως (4-12 έως το 20′) έβαλαν “τρικλοποδιά” στο δύσκολο έργο που είχαν να φέρουν εις πέρας.
Η Δόξα που βρέθηκε για πρώτη φορά στο +6 (59-53) στο 25′, στο τρίτο δεκάλεπτο είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον αρχηγό της Βαγγέλη Σκλάβο, ο οποίος με τρία τρίποντα διατήρησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (71-68 στο 30′). Από το 26′ όπου η Δόξα έχασε τον Αποστολίδη με 5ο φάουλ, βελτιώθηκε πολύ ο Κυριακόπουλος, ο οποίος με άξιο συμπαραστάτη τον Μάρτζο, άφησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο τους φιλοξενούμενους στα… κρύα του λουτρού. Κι αυτό γιατί με σερί πόντων (13-0) που χτίστηκε κατά κύριο λόγο από τους δύο παίκτες, το 71-77 έγινε 84-77 στο 36′. Η απέλπιδα προσπάθεια των φιλοξενούμενων έφερε το 88-87 στα 49” πριν το φινάλε, ωστόσο ένα ριμπάουντ του Σκλάβου που συνοδεύτηκε από δύο εύστοχες βολές, έδωσαν ανάσα και την δύναμη για το τελικό 94-87.
Τα 12 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ της Δόξας, αλλά και το 71% στα δίποντα που είχε ο Ηρακλής, δείχνουν εν ολίγοις το μεγάλο άλυτο πρόβλημα που έχει να κάνει με την αμυντική λειτουργία της λευκαδίτικης ομάδας.
Δεκάλεπτα: 20-27, 42-41, 71-68, 94-87
Διαιτητές: Τσούνας-Κωνσταντινόπουλος-Καρακάσης.
ΔΟΞΑ (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 21 (10/10β., 3/5τρ.), Μάρτζος 13 (1), Χίμπερτ, Αποστολίδης 8, Κυρίτσης 14, Καραδολάμης 7 (1), Συμεωνίδης 2, Αναγνωστόπουλος 11 (1), Σκλάβος 18 (3), Γαρμπής, Μπέσκας, Αργυρός.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Δαμαλής): Γαρέζος, Ταραμάς, Μιχάλογλου 9, Ονάσογλου 5 (1), Σφέικος 4, Χρυσόπουλος 29 (6/9δ., 5/10τρ.), Αράπης 4, Καραγκιολίδης 4, Κοθράς 10 (1), Σταματογιάννης, Αποστολίδης 9 (1), Δέσπος 17.