ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 80-87
Πρωταρχικό μέλημα της Δόξας είναι η… δουλειά της. Αυτό που επιθυμεί ο Βαγγέλης Ζιάγκος και οι αθλητές του είναι να πάρουν ότι περισσότερο μπορούν μέσα από τα δικά τους ματς. Τα τεκταινόμενα στα άλλα γήπεδα δεν είναι ότι δεν τους απασχολούν, τα βλέπουν όμως με πιο… ανάλαφρη διάθεση, αφού ξέρουν ότι τα πάντα εξαρτώνται από τα δικά τους χέρια σε πρώτη φάση.
Με τις σκέψεις αυτές η Δόξα πήγε στο Μετς για να παίξει ένα ματς με μια άκρως επικίνδυνη ομάδα. Οι δυσκολίες (τραυματισμοί) που δεν ήταν και λίγες πριν το παιχνίδι, ξεχάστηκαν κατά την διάρκεια των 40 λεπτών, άπαντες έπραξαν αυτό για το οποίο πάτησαν παρκέ και παρά την “επιστροφή” των γηπεδούχων λίγο πριν το φινάλε, η λευκαδίτικη ομάδα αποδείχτηκε εφτάψυχη.
Η Δόξα αν και βρέθηκε να χάνει στο 4′ (8-4), στο επόμενο τρίλεπτο βρήκε τις λύσεις στην επίθεση (είχε 3 3π. στο πρώτο δεκάλεπτο) και με επιμέρους σκορ 6-16 πήρε προβάδισμα με 14-20. Οι γηπεδούχοι που ήταν εύστοχοι μέσα από την ρακέτα μείωσαν σε 22-23 που ήταν το σκορ στο 10′.
Η δεύτερη περίοδος αποδείχτηκε η καλύτερη της Δόξας στην επίθεση (25π.), αλλά και στην άμυνα (13π.). Η ευστοχία των παικτών της Δόξας (8/11 δίποντα) σε συνδυασμό φυσικά με τα έξι επιθετικά ριμπάουντ στο δεκάλεπτο αυτό έκαναν την διαφορά και βοήθησαν τα μέγιστα στην σταδιακή αύξηση της διαφοράς, η οποία από το +11 (31-42) στο 18′ πήγε στο 35-48 στο 20′.
Η λευκαδίτικη ομάδα με πολυφωνία στην επίθεσή της συνέχιζε να είναι μπροστά στο σκορ, καλύπτοντας έτσι τα όποια κενά υπήρχαν στην αμυντική λειτουργία. Οι διαφορές στο τρίτο δεκάλεπτο παρέμειναν στο ίδιο επίπεδο (46-59 στο 27′) με το σκορ στο 30′ να “κλείνει” στο +10 (56-66).
Το Παγκράτι στην 4η περίοδο επιδίωξε με μακρινά κυρίως σουτ (2/9 τρίποντα) να καλύψει την απόσταση που το χώριζε από την Δόξα, κάτι που πέτυχε (76-79 στο 39′). Η συνέχεια δεν ήταν ίδια για την αθηναϊκή ομάδα, αφού εκεί “μίλησε” η ποιότητα και εμπειρία των παικτών της Δόξας, που οδήγησαν την διαφορά στο +7 (80-87). Πρώτος σκόρερ της Δόξας ήταν ο Φίλιππος Συμεωνίδης στην καλύτερη παρουσία του από την αρχή της σεζόν, ενώ στα αξιοσημείωτα περνάει σίγουρα και η επιστροφή του Βασίλη Βαγενά στα επίσημα ματς, έπειτα από εννιά μήνες (αγωνίστηκε 4 λεπτά). Εκτός αγώνα έμεινε ο Αλέξης Κυρίτσης λόγω του τραυματισμού (τράβηγμα) που τον ταλαιπωρούσε από το ματς με τον Ηρακλή.
Διαιτητές: Βαρδάλος – Μάλαμας – Κοντύλης
Δεκάλεπτα: 22-23, 35-48, 56-66, 80-87
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 4, Κοβάσεβιτς, Φωτεινάκης, Παππάς 8, Ψαρόπουλος 6 (5 ασ.), Παπαντωνάκος 11 (1), Ράπτης 11, Κουτρούλιας 19 (8/8 διπ.), Χατζηνικόλας 21 (5/7 τριπ.).
ΔΟΞΑ (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 13 (3/5 τριπ., 7 ασ.), Μάρτζος 4, Χίμπερτ 2, Αποστολίδης 15 (1 τριπ., 5 ασ.), Βαγενάς 2, Καραδολάμης 4, Συμεωνίδης 16 (8/11 διπ., 6 ριμπ.), Αναγνωστόπουλος 11 (2/2 τριπ., 6 ριμπ.), Σκλάβος 15 (3/5 τριπ., 8 ριμπ.), Γαρμπής 5 (1), Γεωργάκης, Αργυρός.