ΔΟΞΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ= 79-82

Σε αυτό το επίπεδο, σπάνια θα σου χαμογελάσει η νίκη με ένα μόνο δεκάλεπτο καλής απόδοσης. Η Δόξα μπήκε καλύτερα στο ματς, προηγήθηκε στο 10′ με 29-20 (12 πόντους από τον Σκλάβο), ωστόσο στη συνέχεια δεν ήταν αυτή που έπρεπε και το “πλήρωσε” με τον αποκλεισμό από το Παγκράτι. Οι φιλοξενούμενοι που στο μεγαλύτερο μέρος του ματς πίεσαν σε όλο το γήπεδο, έδειξαν να είναι μια ταχύτητα πάνω από τους αντιπάλους τους. Η έλλειψη μαχητικότητας από πλευράς Δόξας στο αμυντικό κομμάτι έκανε την ζωή των παικτών του Ντίνου Καλαμπάκου ευκολότερη, βέβαια όλα έγιναν καλύτερα για την ομάδα του Παγκρατίου, από την στιγμή που άρχισε ο… βομβαρδισμός έξω από τα 6.75μ. Το Παγκράτι ολοκλήρωσε το ματς με 14 τρίποντα, έξι από τα οποία μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 10-26. Η Δόξα επέστρεψε, στο 24′ ισοφάρισε σε 49-49 με βολές του Συμεωνίδη, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στο Παγκράτι που στο 30′ προηγήθηκε με 57-62. Στο 38.31” η Δόξα πλησίασε στους 4 (75-79) με τρίποντο του Μουρατίδη, ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχα σουτ, ώσπου φτάσαμε στο 39.38” όπου ο Δέδες ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (75-82), το οποίο εξαφάνισε τα όνειρα που γίνονταν από πλευράς Δόξας για ανατροπή. Με δύο καλάθια του Κυριακόπουλου η Δόξα απλά μείωσε στο 79-82 που ήταν και το τελικό σκορ. Τα φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών δεν έλειψαν και αποτέλεσαν μία από τις ελάχιστες αιτίες (μαζί με κάποιες καλές συνεργασίες παικτών της Δόξας στο πρώτο ημίχρονο) που οι φίλαθλοι ξεσηκώθηκαν.

Διαιτητές: Παφίλης – Ταρενίδης Στ. – Ευφραιμίδης.
Τα δεκάλεπτα: 29-20, 39-46, 57-62, 79-82.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 8, Μάρτζος 17 (3), Γαρμπής, Μουρατίδης 14 (3), Καραδολάμης 7 (1), Συμεωνίδης 11, Αναγνωστόπουλος 4, Αργυρός, Ιωακειμίδης, Σκλάβος 18 (2).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 2, Κοβάσεβιτς 11 (3), Δέδες 3 (1), Παππάς 13 (2), Ψαρόπουλος 9 (1), Παπαντωνάκος 10 (2), Ράπτης 2, Ντιαλλό 8, Κουτρούλιας 7, Χατζηνικόλας 17 (5), Καραϊνδρος.

*** Γραφειοκρατικές διαδικασίες -που θα ολοκληρωθούν τις επόμενες ημέρες- δεν επέτρεψαν την έκδοση δελτίου του Νάτζι Χίμπερτ με αποτέλεσμα να δει το ματς με πολιτική περιβολή, ενώ απών ήταν και ο Βασίλης Βαγενάς που βρίσκεται εκτός νησιού για επαγγελματικούς λόγους.