Κακή απόδοση και ήττα για την Δόξα, η οποία δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην φούρια των γηπεδούχων για την νίκη. Η ήττα στο Ψυχικό ήταν η δεύτερη φετινή της λευκαδίτικης ομάδας στο πρωτάθλημα, βέβαια αυτό που προβληματίζει περισσότερο είναι η εικόνα που εμφάνισε στο συγκεκριμένο ματς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το αντίδοτο στην άμυνα ζώνης που έπαιξε σε μεγάλα διαστήματα η Δόξα και με 14 εύστοχα τρίποντα, πολλά εκ των οποίων χωρίς πίεση, τους έδωσαν την δυνατότητα να έχουν στην μεγαλύτερη διάρκεια την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Η Δόξα με ποσοστά κάτω από τον μέσο όρο της τόσο στα δίποντα, όσο και στα τρίποντα, δεν φάνηκε απειλητική και με την εμφάνισή της αυτή στεναχώρησε και πολλούς φίλους της από την Αθήνα κυρίως, που βρέθηκαν κοντά της στο πρώτο της φετινό ματς στην πρωτεύουσα.
Με 4/7 τρίποντα από πλευράς Ψυχικού το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-16, ενώ στο 14′ η διαφορά αυξήθηκε στο +12 (32-20). Στο κακό δεύτερο δεκάλεπτο η Δόξα πέτυχε μόλις 12 πόντους σημειώνοντας ένα μόλις δίποντο και ένα τρίποντο (και επτά βολές).
Οκτώ σερί πόντοι από τον Δημάκο στην τρίτη περίοδο διαμόρφωσαν το 46-28 που στην συνέχεια έγινε 57-40 (26′), ενώ στη λήξη του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 65-50. Χωρίς κάποια συγκλονιστική αλλαγή κύλησε η τέταρτη περίοδος, η λήξη της οποίας βρήκε το Ψυχικό στο +15 (77-62).
Δεκάλεπτα: 25-16, 40-28, 65-50, 77-62
Διαιτητές: Τσούνας-Παγώνης-Φακίτσας
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 3 (1), Άχης 3 (1), Περσίδης, Παπανικολάου 7 (1), Δημάκος 25 (3), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 10 (2), Κορωνίδης 8 (2), Τελχικίδης, Ναούμης 3 (1), Λάτοβιτς 8 (2), Ματζιώρης 10 (1)
ΔΟΞΑ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 6, Μάρτζος 7 (1), Χίμπερτ 3 (1), Μουρατίδης 7 (1), Γεωργάκης, Καραδολάμης 3 (1), Συμεωνίδης, Αναγνωστόπουλος 12, Σκλάβος 7, Γαρμπής, Αποστολίδης 11, Αργυρός