tc28

ΝΙΚΗ – ΠΡΩΤΕΑΣ = 80-86 παράταση (70-70 κ.α.)

Όταν βλέπεις την Αναστασία Κωστάκη (πρώτη Ελληνίδα που έπαιξε στο NBA γυναικών), την Άννα Σπυριδοπούλου και την Αγγελική Νικολοπούλου, αθλήτριες που τίμησαν και τιμούν την φανέλα της Εθνικής Ελλάδας, να παρακολουθούν το σκορ στον φωτεινό πίνακα και να αποχωρούν από το παρκέ με αίσθημα ανακούφισης και με ένα τεράστιο χαμόγελο ζωγραφισμένο στο πρόσωπό τους, καταλαβαίνεις ότι βίωσαν πολλά. Ο Πρωτέας, ομάδα της πρώτης τριάδας την περασμένη σεζόν, τα βρήκε “σκούρα” απέναντι στη Νίκη και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Λευκάδα. Η Νίκη για μια ακόμα φορά έδειξε τα “δόντια της”, για μια ακόμα φορά πιστοποίησε ότι “μετράει”. Όλα αυτά σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η γηπεδούχος είχε την ευκαιρία να “καθαρίσει” το παιχνίδι στο 39.30” (άστοχο δίποντο της Σμιθ που θα έδινε προβάδισμα 5 πόντων), δεν το έκανε, όμως, με αποτέλεσμα ο Πρωτέας να ισοφαρίσει (70-70 με τρίποντο στα 18” πριν το τέλος) και να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενες παρουσιάστηκαν πιο εύστοχες και έχοντας περισσότερες “ανάσες” εξαιτίας της δυνατότητας του ροτέισον που έχει ο προπονητής τους, έφτασαν στο τελικό 80-86.
Η Νίκη που βρέθηκε στο -7 (32-39) στο ημίχρονο, πάλεψε πολύ στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο και στο 32.37” πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (55-54 με την Ισκιόγλου). Από το 34.20” (59-58) είχε συνεχώς το προβάδισμα, έως την στιγμή της επίτευξης του 70-70 από την Σπυριδοπούλου.
Θεωρώ ότι θα μας κάνει καλό αυτή η ήττα” δήλωσε μετά το ματς ο Νίκος Δουβίτσας. Όχι, δεν πανηγυρίζουν για την ήττα στο στρατόπεδο της λευκαδίτικης ομάδας, αλλά δεν απογοητεύονται κιόλας με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. “Προτιμώ να κερδίζω τις ομάδες που θα παλέψουμε για τον ίδιο στόχο, την παραμονή στην κατηγορία, παρά να βγαίνω νικητής από τα ματς με ΠΑΟΚ και Πρωτέα” σημείωσε ο κόουτς της Νίκης που ανέλαβε την ευθύνη της ήττας, την οποία απέδωσε στην έλλειψη συγκέντρωσης και τύχης στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας του ματς.
Συνοψίζοντας, το συμπέρασμα από την ήττα (δεύτερη στον φετινό μαραθώνιο) με αντίπαλο τον Πρωτέα βρίσκεται στην ακόλουθη φράση: “Όχι δάκρυα γι’ αυτή την ομάδα”.
Δεκάλεπτα: 17-23, 32-39, 51-52, 70-70(κ.α.), 80-86.
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Δαρλαμήτσος
ΝΙΚΗ (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 16, Αργυρού, Καμπουράκη 4, Γράψα 3(1), Λιοπύρη, Κρητικού, Ψυχογυιού 8(2), Ισκιόγλου 6, Σμιθ 26(1), Λογοθέτη, Κρουκ 17(1), Μεταξά.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Ρουτάν 23(5), Κωστάκη 6, Κίτσιου, Σπυριδοπούλου 16(2), Σπηλιώτη 2, Ραντζα, Πολιτοπούλου, Νικολοπούλου 12(1), Ραντολφ 23, Χαντζηγιακουμή 4(1), Αναστασοπούλου, Μυλωνάκη.