ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΝΙΚΗ = 51-67
Με το μυαλό εμφανώς στο ματς που ακολουθεί και θα καθορίσει τον πρωταθλητή, η Νίκη που δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της νίκησε και τον ΠΑΣ Γιάννινα και έφτασε στους 38 βαθμούς. Η λευκαδίτικη ομάδα μπήκε στο ματς χωρίς διάθεση, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί σε λάθη. Αυτά εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτριες του ΠΑΣ, που κατάφεραν να κάνουν δύσκολη την ζωή της ομάδας του Νίκου Δουβίτσα στο πρώτο ημίχρονο. Η γηπεδούχος που στηρίχτηκε και στο σκληρό παιχνίδι της που επέτρεψαν οι διαιτητές, πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της (32-29).
Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν. Η πολύ καλή άμυνα ζώνης των παικτριών της Νίκης έφερε την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 3-18, το τρίτο δεκάλεπτο “έκλεισε” με την ομάδα της Λευκάδας να παίρνει μια διαφορά 12 πόντων (35-47). Με την ηρεμία να επανέρχεται, καθώς στα πρώτα λεπτά του ματς η Νίκη παρουσιάστικη αρκετά νευρική και χωρίς το απαραίτητο πνεύμα συνεργασίας σε κάποιες περιπτώσεις, το ματς στο 4ο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία και έδωσε το δικαίωμα στο τεχνικό τιμ της Νίκης να δοκιμάσει πράγματα ενόψει του καθοριστικού ματς που ακολουθεί.
Δεκάλεπτα: 16-19, 32-29, 35-47, 51-67
Διαιτητές: Χρυσάφης-Τσιρόγλου
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου 14(2), Θωμά 6, Σαρηγιαννίδου 12(1), Μεντεσίδου 8(2), Παπαδιά, Τσακτσίρα, Λαδοπούλου, Παπαδιαμάντη 3, Παπαδοπούλου 4, Γιοπίτσα 4, Βαλάκου.
ΝΙΚΗ (Δουβίτσας-Βαφιάς): Χαιριστανίδου 21, Αργυρού 7, Τζίμπο, Κανταρά 13(1), Μπαλλά 2, Κρητικού 5(1), Ψυχογυιού 10(1), Σταματέλου, Μοσχοπούλου 6, Καββαδία 3(1).