tc28

Το κίνητρο ήταν υψηλό, άλλωστε είναι γνωστό πως υπάρχει στον μέγιστο βαθμό σε παίκτες που αντιμετωπίζουν ομάδες μεγαλύτερης κατηγορίας. Δεν ήταν όμως μόνο αυτό που έκανε την διαφορά. Η διάθεση των παικτών της Δόξας για “μάχη” και η παρουσία τους στο παρκέ από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο για δεύτερο σερί ματς, έδωσαν στον φίλαθλο κόσμο της Λευκάδας που χειροκρότησε τις προσπάθειές τους, να καταλάβει ότι μπροστά του θα έχει μια ομάδα αλλιώτικη από την περυσινή. Μια ομάδα που σε νίκες και ήττες θα βγαίνει από το παρκέ ξέροντας ότι έχει τρέξει, ότι έχει μοχθήσει, ότι έχει ιδρώσει.

f4 doxa-apollwn
Επενδύοντας στην μαχητικότητα λοιπόν, ο Βαγγέλης Ζιάγκος καλείται από εδώ και πέρα να υποστηρίξει τα θετικά στοιχεία που είδε στο παιχνίδι των παικτών του και να δουλέψει πάνω στις ατέλειες που εντόπισε. Τα ματς με τα Τρίκαλα (ήττα με 74-77) και τον Απόλλωνα της Πάτρας (ήττα με 76-77), που ήταν τα πιο δυνατά τεστ της λευκαδίτικης ομάδας μέχρι τώρα, θα αποτελέσουν ένα καλό εργαλείο δουλειάς ενόψει των επίσημων αγώνων.

Ο αγώνας
Η πατρινή ομάδα προκάλεσε προβλήματα στην Δόξα με το περιφερειακό της σουτ (είχε 6 εύστοχα τρίποντα έως το 10′), ωστόσο η Δόξα είχε τις απαντήσεις με τους Κανονίδη και Τσαλδάρη (σημείωσαν 8 και 5 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο 10λεπτο). Μετά το 15′ η άμυνα της Δόξας περιόρισε το μακρινό σουτ των φιλοξενούμενων, παρ’ όλα αυτά οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ (39-39 στο ημίχρονο).

f5 doxa-apollwn
Η πολυφωνία στην επίθεση (επτά παίκτες σκόραραν στο 3ο δεκάλεπτο) επέτρεψε στην Δόξα να αντιδράσει στο 43-48 (24′) και στο 30′ να προηγηθεί με 59-57.
Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν έως το τέλος, παρά τις προσπάθειες της Δόξας για την ανατροπή (τρίποντο του Κένζο στο 1”, με το σκορ στο 74-77, κατέληξε στην στεφάνη).
Δεκάλεπτα: 23-21, 39-39, 59-57, 76-77.
*** Εκτός αποστολής από πλευράς Δόξας ήταν οι τραυματίες Καρύδας και Χρυσόπουλος.
ΔΟΞΑ (Βαγγ. Ζιάγκος): Βαγενάς 9(1), Κούτρας 3, Πετρόπουλος 13(2), Σίμος, Μανούσος 3, Κανονίδης 17(1), Κένζο 12, Πεταλωτής, Ιωάννου 8(1), Γεωργάκης, Τσαλδάρης 11(1).
ΑΠΟΛΛΩΝ (Θαν. Παπαχατζής): Νιφόρας 2, Μαστρογιαννόπουλος, Βεργίνης 8(2), Αθανασούλας 14(2), Παλμπλαντ 10(2), Πέτι 3(1), Ντάνκαν 10(2), Γουντς 17 (11ριμπ., 8/9δίπ.), Οικονόπουλος, Μέιερ 13 (3).