ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΔΟΞΑ = 79-76
Οι παίκτες της Δόξας ήξεραν τι τους περίμενε στον Λαγκαδά, εξαιτίας της θέλησης των γηπεδούχων για την επιστροφή στις νίκες. Γνώριζαν επίσης ότι με ύφος μπλαζέ, που συνηθίζεται να υπάρχει σε περιπτώσεις όπου μια ομάδα φαίνεται -θεωρητικά τουλάχιστον- να είναι ανώτερη της άλλης, δεν κερδίζεται κανένα ματς. Ο κίνδυνος της υποτίμησης ξεπεράστηκε, όχι όμως και αυτή η “ασθένεια” που θέλει την Δόξα να είναι πότε “κρύο” και πότε “ζέστη” στους αγώνες της. Η διάρκεια στην απόδοση που αποτελεί το μέγα ζητούμενο από τις πρώτες αγωνιστικές, δεν λέει να βρεθεί. Και απέναντι σε ομάδες, όπως αυτή του Ερμή, που βασίζονται σε μικρό ρόστερ με ότι σημαίνει αυτό για την συνοχή του συνόλου, όλα είναι αναμενόμενα. Ακόμα και μια τέτοια ήττα, όπως αυτή που ξάφνιασε πολλούς και ανάγκασε άλλους να μιλήσουν για στόχο που… χάθηκε. Επειδή όμως κάποιοι εξακολουθούν να δουλεύουν με θέρμη για τον ίδιο στόχο, οι απαισιόδοξοι θα πρέπει να αλλάξουν μυαλά όσο είναι νωρίς. Άλλωστε δεν είμαστε ούτε στα μισά του “μαραθωνίου”.
Το πρώτο δεκάλεπτο μπορεί να χαρακτηριστεί ισορροπημένο. Το αρχικό 5-5 έγινε 20-19, με τρίποντο του Χίμπερτ το σκορ πήγε στο 20-22, ενώ με νέο τρίποντο για τον Ερμή αυτή την φορά, διαμορφώθηκε το 23-22 στο 10′. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η Δόξα βρέθηκε στο -8 (32-24), με τρίποντο του Αποστολίδη και δίποντο του Αναγνωστόπουλου όμως μείωσε σε 32-29 (14′), το οποίο έως το 18′ έγινε 41-35. Το ημίχρονο έκλεισε με 46-38, σκορ που έδειξε την δουλειά που απαιτούνταν στο δεύτερο 20λεπτο.
Με αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο η Δόξα μείωσε σε 48-43 (23.30”) και με τρίποντο του Αποστολίδη βρέθηκε στο 48-46 στο 24′. Μάλιστα πήρε και το προβάδισμα (48-49), κάτι που δεν κράτησε για πολύ, αφού οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με 62-51 (28.40”). Ακολούθησε ένα μικρό σερί για τον Δόξα (0-7) που έφερε το 62-58 στο 30′. Στο 36.30” η Δόξα βρέθηκε στο -3 (71-68), σε ένα σημείο όπου οι διαιτητές έπαιξαν τον ρόλο τους με τα πολλά φάουλ υπέρ των γηπεδούχων (συνολικά οι του Ερμή εκτέλεσαν 32 βολές έναντι 18 της Δόξας), που σε ένα ισορροπημένο ματς πάντα βοηθάνε στην διαμόρφωση μιας κατάστασης. Στο 38.20” το σκορ έγινε 74-70, στη συνέχεια ο Ερμής πήγε στο 76-70, ενώ το τελικό 79-76 διαμορφώθηκε με δύο τρίποντα (από Κυριακόπουλο και Μουρατίδη). Καλύτερος από πλευράς Δόξας ήταν ο Μουρατίδης, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Αποστολίδης. Ο Καραδολάμης αγωνίστηκε περίπου τέσσερα λεπτά, εξαιτίας ενός διαστρέμματος που “κληρονόμησε” στην προπόνηση της Τετάρτης.
Δεκάλεπτα: 23-22, 46-38, 62-58, 79-76
Διαιτητές: Μπήτης-Γερακίνης-Μ. Πιτσίλκας
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μύθου): Καϊκλής, Ελευθεριάδης 2, Θεοδωράκος 19 (2), Ακεψιμαΐδης 16 (2), Βουτσίτσεβιτς 22 (2), Παρίτσης 2, Νότης, Σιώπης, Σαμαράς, Καλογιαννίδης 6, Μανούσος 10 (17ρ.), Πιλκούδης 2.
ΔΟΞΑ (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 7 (1), Μάρτζος 9 (2), Χίμπερτ 6 (2), Μουρατίδης 14 (2), Αποστολίδης 19 (2), Συμεωνίδης 10, Αναγνωστόπουλος 4, Σκλάβος 7, Γαρμπής, Γεωργάκης, Αργυρός.