Με νίκη επί του Λαυρίου ολοκλήρωσε η Δόξα τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά που διοργάνωσε ο Προμηθέας Πατρών. Η λευκαδίτικη ομάδα νίκησε με σκορ 74-73 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στα φιλικά προετοιμασίας. Το Λαύριο που κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά, προηγήθηκε με 23-11 στο 10′, η Δόξα όμως με επιμέρους σκορ 12-2 ισοφάρισε σε 25-25, ενώ στο 20′ βρέθηκε μπροστά με 37-34. Στο 30′ το προβάδισμα ήταν με το μέρος του Λαυρίου (50-47). Τα τρίποντα από πλευράς Λαυρίου στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου οδήγησαν το σκορ στο 65-56, ενώ με διαδοχικά καλάθια από τους Καραδολάμη, Μουρατίδη και Κυριακόπουλο, η Δόξα όχι μόνο ανέτρεψε την διαφορά (70-69), αλλά και έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 74-73. Η Δόξα αγωνίστηκε χωρίς τον Βαγενά, έχασε σχετικά νωρίς με πέντε φάουλ τον Συμεωνίδη, ενώ είδε τον Σκλάβο να παίζει για περίπου 15 λεπτά, ώστε να μην επιβαρυνθεί μετά το διάστρεμμα που τον ταλαιπώρησε στο αρχικό στάδιο της προετοιμασίας.

Η αποστολή της Δόξας επέστρεψε αργά το βράδυ στη Λευκάδα και από αύριο Δευτέρα αρχίζει την προετοιμασία της για το εντός έδρας ματς Κυπέλλου με αντίπαλο το Παγκράτι που θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο (20/9).