Στο παρκέ του “Παλέ”, στην σάλα “Nick Galis Hall”, στο “σπίτι” του Άρη, σε ένα γήπεδο σημείο αναφοράς για το ελληνικό μπάσκετ της δεκαετίας του ’80, έκανε την δική της… παρέλαση η Νίκη. Η ομάδα της Λευκάδας αντιμετώπισε τον Άρη που βρίσκεται στα… κάτω του και πήρε χωρίς να δυσκολευτεί το ροζ φύλλο αγώνα. Τρίτωσε το καλό λοιπόν, για την ομάδα του Νίκου Δουβίτσα, η οποία μετά τις απαιτητικές αναμετρήσεις των δύο πρώτων αγωνιστικών, αυτή τη φορά είχε εύκολο έργο. Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, η Νίκη άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και σιγά σιγά και την υπέρ της διαφορά. Το 9-16 στο 10′, έγινε 13-22 στο 15′ και 13-26 στο 17′. Η κυριαρχία της λευκαδίτικης ομάδας στα ριμπάουντ επέτρεψε στην λευκαδίτικη ομάδα να χτίσει επιμέρους σκορ 5-17, έτσι οι δύο αντίπαλες ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 16-35 (20′).
Η τρίτη περίοδος εξελίχτηκε σε μονόλογο για τις παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα, ενώ στην τέταρτη περίοδο επήλθε χαλάρωση από πλευράς Νίκης, που επέτρεψε στην γηπεδούχο να μειώσει την διαφορά (τελικό σκορ 48-66). Μοσχοπούλου και Χαιριστανίδου πέτυχαν 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ ήταν και οι δύο αθλήτριες που κυριάρχησαν στον “αέρα”, καθώς πήραν μεγάλο αριθμό ριμπάουντ. Στον τομέα του σκοραρίσματος τις ακολούθησαν οι Ψυχογυιού και Κανταρά, οι οποίες μάλιστα σημείωσαν τρία και δύο τρίποντα αντίστοιχα.
Δεκάλεπτα: 9-16, 18-35, 26-53, 48-66
Διαιτητές: Καλέσης-Λαδάς
ΑΡΗΣ (Τζιότζιος): Κιλαζίδου 8, Τσινέκε Ε. 6(1), Πολύχρου 7(1), Αντωνιάδου A. 4,Τσαμπάκου, Τσινέκε Κ. 7, Χατζηαράπη, Ιγγλέζου, Τζιότζιου, Χρηστίδου 3, Σταμπουλίδου 13.
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ(Δουβίτσας-Βαφιάς): Χαιριστανίδου 16, Αργυρού 2, Τζίμπο, Κανταρά 12(2), Μπαλλά 4, Κρητικού, Ψυχογυιού 13(3), Μοσχοπούλου 19(1), Καββαδία, Βουκελάτου.

Φωτό: Δήμητρα Σικαλίδου για το tsiotras.blogspot.gr