ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΝΥΔΡΙΟΥ – ΒΑΛΑΝΙΔΟΡΑΧΗ = 2-1

Γράφει ο Γιώργος Δευτεραίος

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο 2018 ο Οδυσσέας, που με ανατροπή στο σκορ πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έχει αποδείξει ότι μπορεί να προκαλεί ζημιές. Ο Χρήστος Βάννας είδε τους παίκτες του να μην μπαίνουν καλά στο ματς. Η κακή αγωνιστική εικόνα επέτρεψε στην Βαλανιδοράχη να προηγηθεί στο 15′ με σουτ (0-1), ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 24′ όταν η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Κυριακίδη. Από το 30ο λεπτό και μετά, όπως επίσης και ύστερα από την είσοδο του Ι. Γαζή, το πρόσωπο των γηπεδούχων άλλαξε προς το καλύτερο, ενώ η πολύ καλή απόδοση του δευτέρου ημίχρονου έφερε και την ολική ανατροπή στο σκορ που έδωσε το πρώτο “τρίποντο” στον δεύτερο γύρο. Στο 58′ έπειτα από σουτ του Ι. Γαζή η μπάλα άλλαξε πορεία σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα (1-1) και στο 66′ ο Βασίλης Κυριακίδης βρέθηκε σε θέση βολής και με προβολή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Ακολούθησαν τρεις κλασσικές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, παρ’ όλα αυτά το γκολ που θα “κλείδωνε” νωρίτερα την νίκη δεν σημειώθηκε. Οι φιλοξενούμενοι που εκνευρίστηκαν από την εξέλιξη της αναμέτρησης, ολοκλήρωσαν το ματς με εννιά παίκτες. Στο 89′ αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Τσοβίλης που δέχτηκε δύο κίτρινες στο ίδιο λεπτό, ενώ στο 90′ εκτός ματς οδηγήθηκε ο αρχηγός της ομάδας Π. Νόνας που εξύβρισε την βοηθό διαιτητή. Πέρα από την αξία που αποκτά η νίκη εξαιτίας του τρόπου με τον οποίο επιτεύχθηκε (ανατροπή), είναι σημαντική και για έναν άλλο λόγο: ο Οδυσσέας εξακολουθεί να έχει στα… πιτς ενδεκαδάτους παίκτες, αφού τραυματίες παραμένουν οι Χρυσοβιτσάνος, Παππάς και ο Αργυρός που τραυματίστηκε σε μία από τις τελευταίες προπονήσεις.

ΟΔΥΣΣΕΑΣ (Χ. Βάννας): Στ. Κυριακίδης, Β. Κυριακίδης, Θειακός, Γεωργάκης, Πολίτης, Νικολάου (35′ Ι. Γαζής), Καλογέρης, Καρτάνος (85′ Ζουριδάκης), Βάννας (46′ Ν. Γαζής), Θεράπος, Σταύρου.