Α.Ο. ΠΑΛΑΙΡΟΥ – Α.Ο. ΚΑΡΥΑΣ = 1-1

Γράφει ο Γιώργος Δευτεραίος

Ήταν ένα… ανεμοδαρμένο ματς. Ο δυνατός άνεμος δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών στο γήπεδο Παλαίρου, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες που είχαν από ένα καλό ημίχρονο (όταν ο αέρας ήταν υπέρ τους), να μην μπορέσουν να πάρουν το τρίποντο και να… πετάξουν ψηλά που ήταν και ο στόχος τους. Για τον Α.Ο. Καρυάς που βγήκε από το ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα μετά από έξι αγωνιστικές, ο βαθμός της ισοπαλίας μπορεί να χαρακτηριστεί ως κάτι πολύ καλό, αν συνυπολογιστούν τα προβλήματα τραυματισμού που εσχάτως προέκυψαν στην ομάδα της ορεινής Λευκάδας. Οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν νωρίς με κεφαλιά του Σταματέλου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μονόλιθου (0-1 στο 14′) είχαν την κατοχή μπάλας στο πρώτο 45λεπτο, αλλά δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να δημιουργήσουν αρκετές φάσεις, λόγω των καιρικών συνθηκών που δεν επέτρεπαν την δημιουργία παιχνιδιού. Η γηπεδούχος που έκανε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο, με σκόρερ τον Π. Χασακή στο 66′ (με σουτ εκτός περιοχής) έφτασε στο 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Έτσι, η Καρυά μετά τις δύο ήττες της σεζόν 2015-2016 στην Πάλαιρο (με 4-0 στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και 4-1 στα πλέι άουτ), μετράει πλέον δύο ισοπαλίες με σκορ 1-1 (πέρυσι και φέτος) στην έδρα του σκληροτράχηλου Α.Ο.Π.

ΑΟ ΚΑΡΥΑΣ (Αλ. Βλασσόπουλος): Βενέτης, Φούντας (37′ λ.τ. Χ. Σάντας (46′ λ.τ. Χότζα), Π. Χαλκιόπουλος, Σ. Σάντας, Ρεκατσίνας, Αλ. Βλάχος (64′ Κρητικός), Γκολένα, Μονόλιθος, Μεϊντάνης, Ορφανός, Σταματέλος.