ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ – ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΝΥΔΡΙΟΥ = 0-3

Γράφει ο Γιώργος Δευτεραίος

Σπουδαίο τρίποντο πήρε ο Οδυσσέας Νυδρίου, στο ματς που έγινε στο γήπεδο Θεσπρωτικού. Οι παίκτες του Χρ. Βάννα έπιασαν πολύ καλή απόδοση, το κυριότερο, όμως, παρουσιάστηκαν ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους και πέρασαν από μία έδρα όπου οι ομάδες που θέλουν να φύγουν με “διπλό” θα πρέπει να ιδρώσουν πολύ. Οι γηπεδούχοι που δικαιούνταν να πετύχουν κάποιο γκολ (ο Στ. Κυριακίδης φώναξε “παρών” όταν χρειάστηκε), παρατάχτηκαν χωρίς του Φέκκα και Σιώρο, ενώ ο Οδυσσέας δεν είχε στην σύνθεσή του τους Ζουριδάκη και Ι. Γαζή. Στο πρώτο 45λεπτο όπου ο Οδυσσέας ήταν ανώτερος, δημιουργήθηκαν ευκαιρίες μπροστά και από τις δύο εστίες. Ο Οδυσσέας ευτύχησε να σκοράρει στο 33′ όταν ο Σταύρου ενήργησε… πονηρά, επιχειρώντας φαλτσαριστό σουτ από πολύ πλάγια και δεξιά που ξεγέλασε τον Κάτσενο σημειώνοντας το 0-1. Το δεύτερο γκολ του Οδυσσέα ανήκει στην κατηγορία αυτών που λέμε “χάρμα οφθαλμών”. Ήταν το 39ο λεπτό, όταν ο Θεράπος βρήκε με ψηλοκρεμαστή πάσα τον Καρτάνο σε θέση μέσα αριστερά στην περιοχή του Θεσπρωτικού. Ο παίκτης του Οδυσσέα επιχείρησε χωρίς χρονοτριβή το σουτ, η μπάλα έσκασε στο έδαφος, “κρέμασε” τον Κάτσενο και καρφώθηκε στα δίχτυα (0-2). Το τελικό 0-3 που “έκοψε” τα πόδια των γηπεδούχων στην προσπάθειά τους να μειώσουν το σκορ για να… ξαναμπούν στο ματς, επιτεύχθηκε στο 63′. Ο Καλογέρης σούταρε έξω από την περιοχή, ο έμπειρος Θεράπος “μυρίστηκε” την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα και με κοντινό σουτ πέτυχε το 0-3 που ήταν το τελικό σκορ. Με την νίκη αυτή ο Οδυσσέας έφτασε τις έξι νίκες και σε συνδυασμό με την μία ισοπαλία που έχει στον “μαραθώνιο”, πλασαρίστηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 19 βαθμούς.

ΟΔΥΣΣΕΑΣ (Χ. Βάννας): Στ. Κυριακίδης, Β. Κυριακίδης, Γεωργάκης, Παππάς (87′ Χοτζάι), Αργυρός, Καλογέρης, Χρυσοβιτσάνος (65′ Ν. Γαζής), Θειακός, Θεράπος (78′ Πολίτης), Σταύρου, Καρτάνος (83′ Βάννας).