Το Σάββατο 13/5/2017 σε διπλό αγωνιστικό πρόγραμμα βρέθηκε ο ΑΣΛ Φίλανδρος σε Γιάννενα και Τρίκαλα. Πιο συγκεκριμένα στον 2ο Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Δρόμο στα Γιάννενα έλαβε συμμετοχή με 5 αθλητές. Στον αγώνα των 21χλμ τερμάτισαν οι: Θεόδωρος Αντύπας (1.25’30”) ο οποίος τερμάτισε στην 8η θέση της γενικής κατάταξης, Σπυρίδων Μαραγκός (1.39’45”), Αλέξανδρος Καταγής (1.39’45”) και ο Πανταζής Κηρολίβανος (1.56’04”), ενώ στον αγώνα των 5χλμ ο Ορφέας Λεοντίδης έλαβε την 6η θέση της γενικής κατάταξης με χρόνο 18’11”.

Την ίδια ημέρα το αγωνιστικό τμήμα του Φιλάνδρου συμμετείχε στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών στα Τρίκαλα με 2 μικρότερους αθλητές ηλικιακά. Στα 5000μ ο Ευστάθιος Χαμοσφακίδης τερμάτισε 3ος στους άνδρες (αν και ανήκει στην κατηγορία εφήβων!!!), με χρόνο 17’06”, ενώ στα 800μ ο Δημήτριος Κατωπόδης τερμάτισε σε χρόνο 2’16”.

Επόμενη εκδήλωση που θα λάβει μέρος ο Φίλανδρος θα είναι στον 1ο Αγώνα “Αχελώος RUN” στο Νεοχώρι Μεσολογγίου το Σάββατο 20/05/2017.