Με το διπλό από τη Λευκάδα έφυγε ο Κόροιβος, επικρατώντας της Δόξας με 69-65, χάρη στους Μιλουτίνοβιτς και Σταρκς, οι οποίοι με ένα σερί 5-0 1 λεπτό πριν το φινάλε έκαναν το 63-68 και ουσιαστικά “καθάρισαν” τη νίκη κόντρα στην ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν… μουδιασμένες το παιχνίδι, μην μπορώντας να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Από πλευράς γηπεδούχων ο Ντόμπλας μαζί με τον Σκοτ είχαν αναλάβει το σκοράρισμα, με τον δεύτερο να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο και να κάνει το 18-15, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Σκοτ και Χάρις διαμόρφωσαν το +5 22-17 όπως και ο Μάρας (25-20), με τον Μιλουτίνοβιτς να μειώνει αρχικά με 2 διαδοχικά καλάθια σε 25-24 και τους Ρόμπινσον και Χάρις να ανεβάζουν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +7 (31-24).

Από εκεί κι έπειτα, οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έδωσαν “μάχη” ούτως ώστε να ροκανίσουν τη διαφορά θέλοντας να πάνε στ’ αποδυτήρια όσο το δυνατόν πιο… κοντά στο σκορ, πράγμα που κατάφεραν χάρη στην πολυφωνία τους στον επιθετικό τομέα (σκόραραν οι Χολ, Μιλουτίνοβιτς, Γκότσερ και Πόλαρντ), με το πρώτο ημίχρονο να “κλείνει” εν τέλει σε 36-35 υπέρ της ομάδας του Χάρη Μαρκόπουλου.

Στην τρίτη περίοδο το “θρίλερ” συνεχίστηκε. Η Δόξα Λευκάδας δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά της ούτως ώστε να ξεφύγει στο σκορ, όπως και ο Κόροιβος, με αποτέλεσμα 10 λεπτά πριν από το φινάλε το σκορ να παραμένει στο 53-52.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και για τα πρώτα 8 λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά ο Μιλουτίνοβιτς “μίλησε” την κατάλληλη στιγμή, καθότι με τρίποντο έκανε το 63-66, για να έρθει ο Σταρκς λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης και να κάνει το 63-68, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να παίρνει το… διπλό παραμονής και να στρέφει το βλέμμα της στο παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας απέναντι στον Κολοσσό.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-35, 53-52, 65-69.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 16 (2), Άμποτ 6, Ντόμπλας 7, Ρόμπινσον 10 (2), Χάρις 10 (2), Πεταλωτής, Δεμερτζής, Ψαθάς, Τσαλδάρης 5 (1), Μάρας 11.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 19 (1), Σταρκς 7, Μιχάλογλου, Σπυριδωνίδης 4, Γκότσερ 17 (3), Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Πόλαρντ 4, Χολ 18.