ΝΙΚΗ – ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ = 57-43
“Χτίστηκε” με τέτοιο τρόπο που από το ξεκίνημα της προετοιμασίας ζούσε με ένα όνειρο. Την άνοδο στην Α1. 22 Μαρτίου 2015, το όνειρο γίνεται πράξη. 22 Μαρτίου 2015, ημερομηνία σταθμός στην πορεία της Νίκης Λευκάδας, η οποία το 2016, στα δέκατα γενέθλιά της, θα βρίσκεται στα… αστέρια. Στα σαλόνια του γυναικείου μπάσκετ, εκεί όπου δεν έχει βρεθεί όχι μόνο ομάδα της Λευκάδας, αλλά και ομάδα της Νοτιοδυτικής Ελλάδας. Το ροζ φύλλο αγώνα στο ματς με τους Τιτάνες Δράμας, αποτελεί συνέχεια των προηγούμενων 19 που κατέκτησε η Νίκη, και είναι αυτό που δίνει στην ομάδα της Λευκάδας τον τίτλο της πρωταθλήτριας στον όμιλό της (δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της σεζόν). Το ματς πάντως με αντίπαλο την δραμινή ομάδα θα μείνει στην ιστορία πέρα από την άνοδο, εκτός το “20 στα 20” και για τον αριθμό των φιλάθλων που το παρακολούθησαν. Μπροστά σε μια σχεδόν κατάμεστη κερκίδα (δεν έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο σε αγώνα γυναικείου μπάσκετ στην Λευκάδα), η οποία έδωσε άλλο χρώμα στην προσπάθεια των αθλητριών του Νίκου Δουβίτσα.

nikh1
Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, η Νίκη είχε προβλήματα στα πρώτα λεπτά του ματς, εκεί όπου η Κουτούση πήγε “κόντρα” στο πλάνο εξουδετέρωσής της και έδωσε στους Τιτάνες προβάδισμα με 2-6 (2′) και 8-13. Η Νίκη βρήκε απαντήσεις με την Κανταρά, ενώ με δίποντο της Ψυχογιού ισοφάρισε σε 13-13 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Η Μοσχοπούλου έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην Νίκη (15-13 στο 11′), η οποία σταδιακά άρχισε να δημιουργεί και να συντηρεί μια διαφορά μεταξύ 5 και 10 πόντων, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 29-24.
Με τρία τρίποντα σε 4.30” (δύο η Μοσχοπούλου και ένα η Ψυχογυιού), η Νίκη πήγε στο 41-25 (25.30”), σε σημείο όπου η ομάδα της Δράμας τα βρήκε σκούρα απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων. Οι πέντε πόντοι των Τιτάνων (οι τρεις με βολές) σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο διαμόρφωσαν με την λήξη (30′) το 41-29.
Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με την Νίκη να παίρνει πόντους από Μπαλλά και Χαιριστανίδου και την δραμινή ομάδα να παλεύει για να μειώσει την διαφορά με την Γαϊτάνη. Το 57-37 με λέι άπ της Λογοθέτη, έγινε 57-43 με την λήξη, η οποία συνοδεύτηκε από ξέφρενα πανηγύρια για την άνοδο.

nikh-titanes kosmos
Από πλευράς Νίκης όλες οι παίκτριες που πάτησαν παρκέ κατέθεσαν ψυχή για τον στόχο και στο τέλος ανταμείφθηκαν με το θερμό και παρατεταμένο χειροκρότημα της κερκίδας.
Δεκάλεπτα: 13-13, 29-24, 41-29, 57-43
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Καρπάνος
ΝΙΚΗ (Δουβίτσας-Βαφιάς): Χαιριστανίδου 15(1), Αργυρού, Τζίμπο, Κανταρά 10, Μπαλλά 4, Κρητικού 5(1), Ψυχογυιού 11(2), Μοσχοπούλου 10(2), Καββαδία, Λογοθέτη 2, Σταματέλου, Ανυφαντή.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ(Μυλωνά): Γαϊτάνη 16(1), Στάικου, Φούντα, Γιαντσιώρη 2, Πελτέκη 4, Κουτούση 16, Δημητρακούδη, Κυριακίδου, Αλεξοπούλου, Χατζησάββα.